איך מקבלים השראה להמצאת פטנטים חדשים

אנשים רבים רוצים להמציא פטנטים. הבעיה היא שקשה מאוד לעלות על פטנט שהייצור שלו אף הוא יצליח לעמוד בציפיות ולשמש כפטנט ייחודי לתחום שעדיין לא היה בו פתרון ברור.

כאשר אנחנו רוצים להמציא פטנט חדש אנחנו יכולים להתבונן סביבנו ולנסות לחשוב מה יוכל לקצר עבורנו את ההליכים בפעילות היומיומית בדברים הקטנים אותם אנחנו עושים בחיי היום יום. מובן שאפשר לחפש פתרונות ופטנטים עבור צרכים גדולים ומערכתיים יותר אשר שם יוכל הפטנט להיות לעזר רב בתעשייה המורכבת או בכל מקום אחר בו יידרש הפטנט.

ממציאים פטנט

כאשר אנחנו עולים על קצה חוט של רעיון ונראה לנו כי גילינו את הפטנט המדליק והחם ביותר של השנים הבאות, עלינו לעבוד בצורה מסודרת. הרכיב החשוב של חיפוש פטנטים, לא תמיד מתאפשר לביצוע באופן מושלם, היות ונדרשת השקעה כספית ניכרת על מנת לבצעו כדבעי, והממציא מעדיף לעיתים קרובות לחלק את הקצאת המשאבים המוגבלים, לחיפוש פטנט, ועדיין להשאיר מעט בידו בכדי שיוכל לשלם על רישום הפטנט לפחות בארץ אחת, ולנסות בהמשך הדרך למסחר אותה. העלות של רישום הפטנטים אינה זולה כלל והאגרה בישראל עומדת על מעל 1000 שקלים ובחוץ לארץ זה אף יותר, ואפילו הרבה יותר.

הפטנט מוגן לנצח?

חשוב לזכור כי הגנת הפטנט אכן נותנת הגנות שנחשבות בעלות משמעות ובעלות ערך רב למשך שנים רבות – בד”כ ל – 20 שנה, אולם, היא לא נותנת את האפשרות של שמירת הפטנט על כל מרכיביו בסודיות. לכן, יכול כל אחד, לנסות ולשכלל על אותו הבסיס של “חכמת הממציאים” ולפתח פטנט שיהיה מתקדם אף יותר, עם שינויים או תוספות מהותיות.

אך אדם שחי את המצאת הפטנטים  לא ירים ידיים מיד כאשר בסיס הפטנט שלו שוכלל, זה לא אומר שהוא ינסה לאחוז “בקרנות המזבח” וימשיך לאחוז בקו המצאתו. הוא יבחן וישקול את הדברים, וילמד מאנשי מקצוע ומממציאים רבים שהמציאו ורשמו פטנטים בתחומים משיקים לפטנט שהגה, ואף בתחומים שעדיין לא נרשמו או בוצעו, הוא ילמד את התחום אותו הוא רוצה לפתח על בוריו, ועל פי זה יבחר את הפטנט הבא בו הוא ישקיע. לפעמים זה יהיה שילוב בין שני פטנטים שונים אך בכל מקרה יהיה בזה מן החידוש שעדיין לא ראה אור.