עיצוב פנים כבר מזמן עזב את לוח השרטוט

אם  יש דבר אחד מרכזי שניתן להגיד על תחום העיסוק של עיצוב פנים בימינו, הוא שמזמן כבר לא מדובר ברק עיצוב שמתחיל ונגמר בלוח השרטוט. תוכנות ההדמייה שנכנסו לפני כמה שנים לתחום, שינו מהקצה אל הקצה את ההדמיות ורמת הויזואליות שניתן לראות בהקשר לעיצוב, וכעת המילה האחרונה בתחום היא ההתקדמות לכיוון העיצוב הממוחשב או במילים אחרות- עיצוב לסביבות וירטואליות. מה זה בדיוק אומר? הנה כמה עובדות שחשוב לדעת.

מה זה עיצוב לסביבות וירטואליות?

התחום החדש, והיחסית טרי הזה מתייחס לשני תחומי עיסוק עיקריים: הראשון קרוב יותר במהותו לעיצוב הגרפי ומתמקד בעיצוב אתרים וחווית משתמש, והפיכת הסביבה הוירטואלית של אתר אינטרנט מסויים לדבר מזמין ויזואלית וגם תפעולית. קו העיסוק השני בתחום העיצוב לסביבות וירטואליות, הוא עיצוב של אולפנים או סביבות שמהם משודרות או מצולמות באופן קבוע תוכניות או מדורים אינטרנטיים. כיום כל אתר חדשות גדול, מכיל גם אולפן חדשות שבו מראיינים בלייב פרשנים ואנשי תקשורת מובילים על אירועי היום, וכן פינות נישה שבהן מארחים למשל סלבס ומשודרות כמדורים קבועים. התוכניות הללו, בעיצוב החלל בו הן מתרחשות, צריכות להתאים למה שגולש ממוצע רואה באינטרנט מחבינת רוחב התפיסה הויזואלית ויכולת תשומת הלב לפרטים המוצגים מולו. המגמה כיום, בכל מה שקשור לאולפנים וירטואליים היא כמה שיותר למרכז את העיצוב וכך ליצור באמצעותו אוירה מסויימת שתלווה את המשדר.

התחום החם הבא בעיצוב פנים

כפי שאמרנו, מדובר בתחום שמתפתח במהירות והופך פופלארי מאוד ונדרש מאוד בשוק העבודה, עם צמיחתם ושגשגם של אתרי האינטרנט החדשותיים. כיום רבים מהמעצבים הגרפיים עוברים קורסים גם בנושא זה, כדי להתאים עצמם לדרישות השוק. בנוסף, במסגרת לימודי התואר הראשון בעיצוב פנים במוסדות השונים, ובייחוד במכללות, שמים על נושא זה דגש וכיום בכמה מכללות דוגמת המסלול האקדמי המכללה למינהל, מציעים כבר ממש מסלול התמחות בתחום במסגרת לימודי עיצוב פנים לתואר. אלו כבר לומדים את שני האספקטים של התחום ומתמקצעים בהם באמצעות פרוייקטים שונים ושיתופי פעולה של המוסדות עם השוק, בעוד קורסי התעודה בתחום מעניקים ידע תאורטי בלבד או תוכנתי על נושא לימוד זה. לכן, למי שרוצה ללמוד את התחום לעומק וליצור תיק עבודות, מומלץ יותר לשקול הכשרה ספציפית דרך תואר ולא דרך קורס.

הסביבה הממוחשבת והמציאותית מתמזגות זו בזו

אז למה למעשה התחום הזה של עיצוב סביבות וירטואליות נכנס דווקא לתחום עיצוב הפנים יותר ולא למשל לתחומי המחשב? התשובה היא שלרוב הסביבות הוירטואליות הללו, מתקשרות גם עם סביבות מציאותיות ושתי הסביבות צריכות להזכיר ולדבר זו עם זו. כך ניתן למצוא כיום, אתרים ברשת שמהווים מעין רפליקה ממוחשבת של העסק במציאות, ולפיכך העיסוק בעיצוב פנים הוא מחוייב המציאות.

אם התחום מעניין אתכם,תוכלו לחפש עליו עוד מידע ברשת ובמוסדות הלימוד השונים ולקבל מושג והכרות עם התחום, בצורה מעמיקה יותר מהטיפים הראשוניים שהבאנו לידיעה במאמר זה.