טיפול פסיכולוגי 2.0

חלק ניכר מהפעילות של רבים מאתנו מתבצע כיום ברשת. אנחנו מזמינים מזון, טיסות, ציוד, חופשות בלחיצת כפתור. מי מאתנו שפנויים להיכרות- יוצאים לבליינד-דייט ברשת. הקדמה הטכנולוגית מאפשרת לנו לחיות ללא תנועה, בעודנו יושבים על כיסא באזור הנוחות הביתי שלנו. על מנת לחסוך זמן וכסף יש מי שמנצלים את הרשת גם לקבלת טיפול- יחידני, זוגי או קבוצתי. האם הרשת עשויה, אכן, להיות חלופה ראויה ואפקטיבית לטיפול המתבצע במפגש פנים אל פנים עם המטפל? שאלנו את ד”ר מוטי משיח, לשעבר סגן מנהל בית החולים הפסיכיאטרי “אברבאנל“.

לדברי ד”ר משיח, טיפולים ברשת מעלים לדיון סוגיות הקשורות לתחום האתיקה המקצועית כמו גם על אודות מידת היעילות והתועלת שבהם. האם העתיד טמון ברשת גם בתחום זה? התשובות, כמשוער, אינן חד משמעיות. “יש הכופרים בעצם המחשבה על היתכנות טיפול אפקטיבי המתבצע ברשת בעוד אחרים רואים בו חלופה סבירה ואף טובה, שניתן להשיג בה תוצאות כמו במפגש פנים אל פנים.”

ישנן כמה נקודות שחשוב להידרש אליהן כאשר בוחרים אפשרות להעדיף טיפול ברשת על טיפול בקליניקה במפגש פנים אל פנים עם המטפל:

  • הרשת עלולה להיות כר פורה לנוכלים ולשרלטנים. למתחזים המציגים מצג שווא.
  • כשאדם ‘יוצא’ לטיפול ברשת הוא נשאר, הלכה למעשה, בביתו, באזור הנוחות שלו. הוא יכול להתחמק משאלות ומתשובות, או יכול להימנע מעימות – בעיקר עם האמת.
  • יש לוודא היטב את זהותו של המטפל ולא לשים את נפשכם בכפו של מי שאין לכם אמון בו ובעיקר אין לכם ביטחון שהוא איש מקצוע.

טיפול בווידאו-צ’אט

טיפול באמצעות תוכנות כגון סקייפ, ג’ימייל, מסנג’ר ועוד מתבצע כאשר הן המטפל והן המטופל יושבים מול מחשב. מתקיימת הדמיית טיפול, שבו חשופים שני הצדדים זה לתמונתו ולקולו של זה. הניסיון מלמד- והיושר וההגינות מחייבים להודות בכך- כי עבור לא מעטי אנשים, חלופה זו מועדפת לו רק בשל הנוחות שלה. הטיפול נגיש וזמין. אין צורך לנסוע ולבזבז זמן וכסף. התוצאות בהחלט משביעות רצון. באופן זה יכולה להתבצע עבודה משמעותית. הטיפול- ארוך או קצר מועד- בהחלט אפקטיבי.

אבל לעומת היתרונות הברורים – קיימים גם חסרונות בשיטה זו, לרבות טכניים. על מנת לקיים טיפול במתכונת זו יש צורך בציוד קצה, ובחיבור אינטרנט מהיר. יש מי שעלולים להתקשות לקיים טיפול באופן זה בשל העדר ציוד, קושי לשלוט בתפעולו או העדר נגישות למחשב.

לסיכום, האם טיפול פסיכולוגי אינטרנטי הוא אפקטיבי? “טיפול וירטואלי לא מתאים לכל אחד, אבל יש מי שהוא עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר עבורם בהינתן מצב נתון.” אומר ד”ר מוטי משיח.