הגנה משפטית על אפליקציות

פיתחתם אפליקציה חדשה שתהפוך לאקזיט הבא? נהדר! כולם רוצים לעשות האקזיט ואם נראה לכם שאתם בדרך לשם אין בשורה משמחת מזו. אך מעבר לשלב הפיתוח ושיווק האפליקציה ישנו שלב חשוב מאוד והוא ההגנה המשפטית על האפליקציה, בלעדיה אנו יכולים לאבד תוך זמן קצר את כל הזמן וההשקעה הכספית בה. לעתים מרוב ההתרגשות מהאפליקציה עצמה יזמים רבים שוכחים או אינם מודעים לכך שאפליקציה מצליחה הופכת לעסק של ממש ויש להתייחס לנושא המשפטי החל מהשלבים הראשוניים של הפיתוח ולהיעזר בשירותיו של עו”ד פטנטים כדי לקבל הגנה משפטית מלאה על האפליקציה.

יזמים רבים וחברות מחפשים באופן תמידי אחרי אפליקציות מצליחות ורווחיות שיעשירו את בעליהן, אם אלו אפליקציות בידור כמו משחקים אינטראקטיביים, אפליקציות מידע, אפליקציות ייעודיות לעסקים ועוד. הסיבה לכך היא ברורה – מפתחי אפליקציות רבים הרוויחו הון בעקבות פיתוח אפליקציות פופולאריות ולכן רבים מעוניינים להגיע להצלחה דומה. הדבר יוצר תחרות רבה בתחום, כולל שימוש בכלים של מודיעין עסקי על מנת לגלות מידע על אפליקציות מתחרות ובעלות פוטנציאל לשם שימוש במידע לפיתוח אפליקציה, לעיתים באופן לא חוקי.

הלכך, עלינו להגן משפטית בהקדם על האפליקציה (תוכנה) או השירות שפיתחנו כדי למנוע גניבה. אחת הדרכים להגנה על האפליקציה היא באמצעות הגשת בקשה לרישום פטנט. ההגנה על האפליקציה יכולה להתקיים עוד משלב הרעיון באמצעות הגשת בקשה רלוונטית. רישום הפטנט עצמו מספק הגנה לתקופה של 20 שנה על ממציא האפליקציה, והוא כולל איסור שימוש באפליקציה עבור כל גורם מלבד בעליה. מעבר לכך, יש לציין כי עד אישור הבקשה עצמה הפטנט מוכרז שהוא בתהליך רישום פטנט והדבר מרתיע מתחרים מלעשות בו שימוש.

בישראל פטנט יאושר רק במידה ויימצא כי לפטנט ישנו אופי טכנולוגי מוחשי, כך לדוגמא, תוכנה בסיסית המציגה מידע מסוים עלולה שלא לאושר. הלכך, מפתחי אפליקציות רבים פונים בבקשת הרישום בארה”ב, שם ישנה הגנה רחבה יותר על הפטנט והדרישה הישראלית להוכחה של אופי טכנולוגי ייחודי אינה קיימת.

הגשת הבקשה סיוע עו”ד פטנטים

מומלץ להגיש את בקשת הפטנט בעזרת עו”ד פטנטים מומחה הבקיא בכל הקשור לדיני קניין רוחני ופטנטים כשהעדיפות היא להיעזר בעו”ד בעל ידע בתחום התוכנה. הבקשה לפטנט כרוכה בתשלום אגרה (בין אם יאושר ובין אם לאו) ולכן מומלץ להגיש את הבקשה בצורה המקצועית ביותר על מנת למקסם את סיכויי אישור הבקשה. השירות המשפטי כולל בחינה של ייחודיות ומקוריות הפטנט במאגרי פטנטים וגיבוש אסטרטגיה משפטית מול הרשויות אשר תגדיל את סיכויי אישור הבקשה.